Strukturen einer mobilen Gewaltgemeinschaft im östlichen Europa. Der polnisch-litauische Freireiterverband der "Lisowczycy" von der Entstehung im Moskauer Reich bis zur gewaltsamen Auflösung durch den polnisch-litauischen Reichstag (1607-1626)

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Vokiečių kalba / German
Title:
Strukturen einer mobilen Gewaltgemeinschaft im östlichen Europa. Der polnisch-litauische Freireiterverband der "Lisowczycy" von der Entstehung im Moskauer Reich bis zur gewaltsamen Auflösung durch den polnisch-litauischen Reichstag (1607-1626)
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje nagrinėjamas vadinamųjų „lisovčikų“ (lenk. Lisowczycy) fenomenas. Jie išgarsėjo savo kariniais žygiais ir vykdyta prievarta civilių gyventojų atžvilgiu Europoje XVII a. pirmajame ketvirtyje. Tai buvo nereguliariosios kariuomenės lengvosios kavalerijos karinė grupuotė, kurios pirmuoju vadu tapo Aleksander Lisowski (1575–1616), kilęs iš LDK smulkiųjų bajorų. Jo pavardė daugiskaitos forma prigijo šiems raiteliams, kurie buvo mobilūs, tačiau kaip samdomi kariškiai buvo nepakankamai apmokami, dėl to jie plėšikaudavo, kad galėtų apsirūpinti ir išsilaikyti, prisigrobti turto. Kariavę ir plėšikavę tarp 1607 ir 1618 m. kaip Lenkijos–Lietuvos karinės kampanijos kovose Rusijoje dalinys, kai vyko kovos dėl valdžios Maskvos didžiojoje kunigaikštystėje vadinamuoju „sumaišties“ laikotarpiu (rus. smuta), vėliau „lisovčikai“ pasižymėjo ir kituose Europos regionuose: Austrijoje, Vengrijoje, Bohemijoje, Moravijoje, Pietų Lenkijoje, vokiečių Badene, Pfalce ir kitur. Jei lenkų istorikams „lisovčikai“ ir jų veikimas Rusijoje bei Lenkijos–Lietuvos valstybės teritorijoje yra žinoma nemažai tyrinėta tema, tai vokiečių istoriografijoje iki šiol apie tai mažai rašyta, nors šie samdomi ir plėšikaujantys raiteliai pasižymėjo ne iš gerosios pusės ir vokiškai kalbančiuose kraštuose. Straipsnis prisideda prie šios istoriografinės spragos užpildymo vokiečių istoriografijoje, atskleidžia „lisovčikų“ kaip mobilios karinės prievartos formuotę. Straipsnyje ji apibūdinama kaip karingiausia Lenkijos–Lietuvos prievartos grupė ankstyvaisiais Naujaisiais laikais.Reikšminiai žodžiai: Abiejų Tautų Respublika (ATR; Rzeczpospolita Obojga Narodów; Žečpospolita; Sandrauga; Polish-Lithuanian Commonwealth); Lenkijos ir Lietuvos laisvųjų raitelių junginys; Lisowczycy; Maskvos imperija; Maskvos valstybė: Lisovskio raiteliai; Mobili prievartos bendrija; Mobili smurtinė bendruomenė; Rytų Europos šalys (Eastern Europe states); A mobile community of violence; Eastern Europe; Mobile violent community; Moscow State: Lisovsky Horsemen; Republic of the Two Nations; The "Lisowczycy"; The Moscow Empire; The Polish-Lithuanian Free Rider Association.

ISBN:
9783847100638
Related Publications:
Die Kontakte der schlesischen Reformierten zum polnischen und litauischen Adel in der ersten Hälfte des 17. Jahrhunderts / Hans-Jürgen Bömelburg. Reformierten in Schlesien: vom 16. Jahrhundert bis zur Altpreußischen Union von 1817 / Herausgegeben von Joachim Bahlcke und Irene Dingel. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 2016. P. 65-81.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/84613
Updated:
2020-10-20 06:20:31
Metrics:
Views: 21
Export: