Petro Vileišio beletristinė kūryba

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Petro Vileišio beletristinė kūryba
In the Book:
Vilniaus kultūrinis gyvenimas ir Petras Vileišis / sudarytoja Alma Lapinskienė. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2001. P. 116-129
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje apžvelgiama Petro Vileišio beletristinė kūryba. Jo kūrybos ištakos siejamos su Sankt Peterburge leistu laikraščiu "Kalvis melagis". Leidinys pasirodė 1875 m. gruodžio 1 d. ir ėjo iki kitų metų kovo mėnesio pradžios. Jo tikslas buvo sukurti lietuvių periodinę spaudą, tačiau didesnės reikšmės neturėjo, nes tiražas buvo menkas ir skaitytojų mažai. Daugumą laikraščio tekstų parašė P. Vileišis, vėliau jų pagrindu parengė ir 1876–1877 m. išleido knygeles "Dvi labai naudingos šnekos ir trumpas pasakojimas apie iškalas", "Jonas ir Aniutė". Jose daug vietos skirta pamokymams, jaunimas skatinamas įgyti profesiją. Švietėjiškos mintys pateikiamos beletristine forma. Švietėjiškų tikslų Vileišis siekė ir kitoje knygelėje - "I. Jurgis Stefensonas. II. Pas mus ir kitur", kurią išleido 1877 m. Kritiškai žvelgdamas į tuometinės Lietuvos tikrovę, jis mato joje daug ydingų ir taisytinų dalykų. Autorių ypač liūdina nepagarba mokslui, darbui, paprasčiausio padorumo stoka žmonių tarpusavio santykiuose. P. Vileišio beletristinė kūryba yra lietuvių dramos užuomazgos. Priespaudos metais ne tiek svarbus buvo lietuvių dramos meninis lygis, kiek tai, kad ji viešai ir plačiai demonstravo niekinamą gimtąją kalbą, jos grožį ir teisę gyvuoti scenos mene. Scenoje drama tapo ne tik estetiniu žiūrovo ir atlikėjo išgyvenimu - ji būrė į vieną krūvą tautiečius, sąmonino juos, ugdė bendruomenės jausmą, leido jiems pasijusti lietuviais. Iliustratyvi, naivoka, neretai pritaikyta švietėjiškiems tikslams, ji vis dėlto kvietė gyventi, kurti gimtąja kalba.Reikšminiai žodžiai: Beletristika; Dramos ištakos; Lietuviškos spaudos draudimas; Lietuvių tautinis sąjūdis XIX a.pab. – XX a.pr; Petras Vileišis; Rusijos imperija (Russian Empire); Spaudos draudimas; Vileišis, dramos vaizdeliai, didaktiniai tikslai, dramos užuomazgos; Švietėjiški tikslai; Šviečiamoji literatūra valstiečiams; Educational aims; Educational literature for peasants; Fiction; Lithuanian national movement at the end of the XXth - beginning of the XXth century; Lithuanian press ban; Petras Vileišis; Press ban; Russian Empire; Sources of drama; Vileisis, theaspian work, didactic purposes, drama germ.

ISBN:
9955475102
Related Publications:
Įvietinta folklorinė atmintis grožinėje kūryboje: pasvalietiškoji versija / Bronė Stundžienė. Tautosakos darbai 2015, 49, p. 13-34.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/59166
Updated:
2020-05-04 20:39:18
Metrics:
Views: 38
Export: