Lietuva Vakarų politikoje: Vakarų valstybių nuostatos Lietuvos okupacijos ir aneksijos klausimu 1940-1953 metais

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Lietuva Vakarų politikoje: Vakarų valstybių nuostatos Lietuvos okupacijos ir aneksijos klausimu 1940-1953 metais
Alternative Title:
Lithuania and the West: attitude of the Western states towards occupation and annexation of Lithuania in the period of 1940-1953
Publication Data:
Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2008.
Pages:
312 p
Notes:
Bibliografija.
Contents:
Įvadas — Vakarų valstybių politika Lietuvos ir kitų Baltijos šalių atžvilgiu 1940-1943 metais — Vakarų valstybių požiūris į Lietuvos valstybių okupaciją ir aneksiją 1940-1941 metais: Pirminė didžiųjų Vakarų valstybių reakcija į Lietuvos okupaciją ir aneksiją 1940 m. birželį - 1941 m. birželį; Vakarų valstybės, pripažinusios Baltijos valstybių inkorporavimą į Sovietų Sąjungą — Lietuvos klausimo svarstymai 1941-1942 metais: Atlanto chartija; SSRS ir Didžiosios Britanijos derybos dėl sąjungos sutarties ir SSRS sienų pripažinimo klausimo svarstymas; Alternatyvūs Lietuvos likimo svarstymai amerikiečių ir britų politikoje — Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių klausimas didžiųjų valstybių derybose 1943 metais — Lietuvos ir kitų Baltijos šalių klausimas vakarų politikoje 1944-1953 metais. Šaltojo karo kontekstai — Lietuvos klausimo svarstymai baigiamuoju Antrojo pasaulinio karo etapu: Didžiųjų Vakarų valstybių nuostatos Baltijos valstybių atžvilgiu 1944-1945 metais. Jaltos konferencija; Kitų Vakarų valstybių ir tarptautinių organizacijų nuostatos dėl Lietuvos ir kitų Baltijos salių Antrojo pasaulinio karo metais — Lietuvos klausimo svarstymai pirmaisiais pokario metais: Potsdamo konferencija, Niurnbergo karinis tribunolas ir Lietuvos klausimas; Paryžiaus taikos konferencija ir Lietuvos klausimas; Tarptautinės organizacijos ir Lietuvos bei kitų Baltijos valstybių statusas pirmaisiais pokario metais; Pabėgėlių iš Lietuvos problemos sprendimas; Tarptautinių santykių raida ir Lietuvos bei kitų Baltijos valstybių klausimo stabilizavimas —Vakarų valstybių nuostatų dėl Lietuvos ir kitų Baltijos šalių okupacijos ir aneksijos raidos tendencijos šaltojo karo metais: Lietuvos ir kitų Baltijos šalių klausimas Vakarų valstybių politikoje pirmuoju šaltojo karo etapu (1947-1953 metais); Tarptautinė politika ir Lietuvos bei kitų Baltijos šalių klausimas vėlesniais šaltojo karo metais — Tarptautinės teisės nuostatų ir Vakarų valstybių politikos Lietuvos atžvilgiu analizė — Lietuvos okupacijos ir aneksijos teisinis vertinimas — Lietuvos aneksijos pripažinimo (nepripažinimo) de facto ir de jure problematika: Pripažinimas de jure ir de facto tarptautinėje praktikoje; Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių aneksijos nepripažinimo teisinė ir politinė samprata; Nepripažinimo politika — Pasaulio valstybių pozicijų diferenciacija ir klasifikacija pagal požiūrį į Baltijos valstybių aneksiją: Valstybės, pripažinusios Baltijos šalių aneksiją; Neišreiškusios pozicijos valstybės; Baltijos šalių aneksijos nepripažinusios valstybės ir jų klasifikacija — Išvados — Šaltiniai ir literatūra — 1 priedas. Reikšmingiausi Jungtinių Amerikos Valstijų pareiškimai, dokumentai, kiti oficialios pozicijos išraiškos būdai 1940-1989 m. — 2 priedas. Vakarų valstybių nuostatų Baltijos valstybių aneksijos klausimu klasifikacijos lentelė — Summary.
Summary / Abstract:

LTSiekiama išryškinti bendrąsias tendencijas ir principines Vakarų valstybių nuostatas Lietuvos okupacijos ir aneksijos atžvilgiu. Plačiąja prasme kaip tyrimo objektą galima įvardyti tarptautinius santykius, susijusius su Lietuvos okupacijos ir aneksijos vertinimu. Šių santykių analizė apima du pagrindinius aspektus: 1) Vakarų politinių veiksmų apžvalgą ir įvertinimą; 2) teisines išraiškos priemones ir jų klasifikaciją. Šie objektai, aprėpiantys tarptautinės teisės ir politikos kontekstą, neišvengiamai reikalauja platesnio tarpdalykinio požiūrio. Kad įvertinimo analizė būtų visapusiška, darbe pateikiamas ne tik politinės istorijos faktologinis empirinis tyrimas, bet ir politinis bei teisinis vertinimo modelis, kuriuo remiantis Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių klausimas nagrinėjamas per tarptautinės teisės prizmę, atskleidžiant teisės poveikį tarptautinei sistemai ir, atvirkščiai, svarbių tarptautinės sistemos pokyčių įtaką tarptautinės teisės raidai. [Iš įvado]Reikšminiai žodžiai: Lietuvos Respublika; Nacių okupacija; Sovietų aneksija; Inkorporacija; Inkorporacijos pripažinimas; Atlanto chartija; Jaltos konferencija; Potsdamo konferencija; Pabėgėliai; Tarptautiniai santykiai; Lithuanian Republic; Occupation of nazis; Soviet annexation; Incorporation; Recognition of incoroporation; Athlantic charter; Conference of Jalta; Potsdam conferetion; Refugees; International relations.

ISBN:
9789955333715
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/53240
Updated:
2022-06-03 20:50:36
Metrics:
Views: 35    Downloads: 4
Export: