Dailės specialioji didaktika

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Dailės specialioji didaktika
Publication Data:
Šiauliai : Šiaulių universiteto leidykla, 2002.
Pages:
266 p
Notes:
Bibliografija.
Contents:
Pratarmė — Įvadas. Mokinių meninis ugdymas ir visuminio supratimo apie dailę formavimas: dalyko paskirtis, struktūra ir turinys, ryšiai su kitais dalykais, pagrindinės didaktinės nuostatos — I. Vaikų vizualinės raiškos bruožai. Normalios raidos vaiko vizualinė raiška. Vaiko piešinių raidos etapai. Protiškai neįgalaus vaiko vizualinė raiška. Nežymaus protinio atsilikimo vaiko raiška. Vidutiniškai ir žymiai sutrikusio intelekto vaikų raiška — II. Meninės raiškos priemonės. Taškas. Linija. Dėmė. Spalva. Forma. Kompozicija — III. Dailės technikos, vizualinės raiškos būdai. Piešimas ir eskizavimas grafikos priemonėmis. Vizualinė raiška tapybos priemonėmis. Kiti raiškos būdai ir technikos — IV. Ugdymo daile metodai — V. Kūrybinės veiklos rūšys. Ugdymo daile formos. Dekoratyviniai darbai. Piešimas, tapyba iš natūros. Teminis piešimas. Pokalbiai apie dailę. Konstravimas — VI. Dailės pamokos. Pamokų tipologija. Pasirengimas pamokai. Pamokos struktūra — Terminų žodynėlis – Literatūra.
Summary / Abstract:

LTKnyga „Dailės specialioji didaktika" parengta atsižvelgiant į pastarųjų metų esminius pokyčius Lietuvos reformuojamoje mokykloje, naują neįgalių asmenų sampratą, jų ugdymą bei socialinę integraciją. Neįgalių vaikų integracija į bendrojo lavinimo mokyklas, pažangių demokratiškų pedagoginių idėjų perėmimas iš Vakarų, ugdymo įstaigų dalyvavimas tarptautiniuose projektuose, nevyriausybinių organizacijų įkūrimas ir kiti veiksniai lėmė Lietuvoje naujas specialiojo ugdymo kryptis. Iškilo būtinybė naujai pažvelgti į tradicinį, ilgus dešimtmečius pas mus vyravusį dailės mokymą, dabar vadinamą ugdymą daile. Ieškoma sprendimų, kaip demokratiniais metodais kelti ugdymo daile, menu apskritai kokybę, pirmumo teisę teikiant ugdytinių jausmų sferai. Mokinių kūrybinių darbų interpretacijos procesą būtina suvokti kaip meno poveikio atsiskleisti asmenybei sąlygą. Dabartinė meninio ugdymo kryptis labiau orientuojama ne į ugdytoją, o į ugdytinį, todėl neatsitiktinai dailės ir technologijų pamokos perorientuotos humanizmo, veiklumo ir kūrybos linkme. Autorė viliasi, kad mokytojai, dirbantys su specialiųjų poreikių vaikais ir ieškantys naujų būdų savo profesinei veiklai tobulinti, turės po ranka visą būtiniausią dailės specialiosios didaktikos medžiagą. Antra vertus, tai, kas čia pateikta, nereikėtų priimti kaip „vienintelio tinkamo būdo", bet pasinaudoti kūrybiškai. Paliekama daug laisvės ir erdvės pedagogo iniciatyvai, naujiems ieškojimams ir atradimams, kad būtų galima sėkmingai derinti mokinių interesų, poreikių tenkinimo ir meninio ugdymo uždavinių sprendimo galimybes. [Iš Pratarmės]Reikšminiai žodžiai: Dailės didaktika; Kūrybinė veikla; Meninis ugdymas; Meninės raiškos priemonės; Meninės technikos; Pamokos struktūra; Specialusis ugdymas; Sutrikusio intelekto vaikai; Vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių; Vaikų vizualinė raiška; Vizualinė raiška; Artistic education; Artistic technoogy; Children's visual education; Creative activity; Curriculum structure; Didactics of art education; Means of artistic expression; Mentally retarded children; Special eduducation; Visual expression; Young children with special nneds.

ISBN:
9986383188
Related Publications:
Vaikų vizualinės raiškos raida, atsispindinti piešiant žmogų / Kristina Kaluinaitė, Natalija Bankauskaitė. Pedagogika. 2005, 77, p. 113-117.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/37776
Updated:
2019-11-13 14:14:52
Metrics:
Views: 235
Export: