Profesorius Eduardas Volteris ir lietuviai 1882-1906 metais : straipsniai ir publikacijos

Collection:
Sklaidos publikacijos / Dissemination publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Profesorius Eduardas Volteris ir lietuviai 1882-1906 metais : straipsniai ir publikacijos
Publication Data:
Vilnius : Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, 2022.
Pages:
518 p
Notes:
Bibliografija išnašose ir asmenvardžių rodyklė.
Contents:
Pratarmė — I skyrius. Profesoriaus Eduardo Volterio bičiuliai Lietuvoje: Ekspedicijų ataskaitos; Pirmieji pagalbininkai; Bajoras iš Davainavos; Kunigas Aleksandras Burba; Talkininkai iš Vilniaus švietimo apygardos; Pažintis su Suvalkija; Darbštuolis Tomas Zykus; Mokytojas Pranciškus Užupis; Pranciškaus Užupio rankraščiai; Lietuwiszkos dajnos; Motiejaus Valančiaus autorystės klausimas; Tautosakos pateikėjai ir poetai; Petras Markūza; Vincentas Vaičaitis — II skyrius. Profesoriaus Eduardo Volterio bičiuliai Revelyje ir Jelabugoje : Jonas Jablonskis Revelyje ; Stotelė Revelyje ; Jono Jablonskio tardymas ; Jono Jablonskio raportas ; Paskutinės dienos Revelyje ; Antanas Daniliauskas: nuo Petrapilio iki Jelabugos ; Sankt Peterburgo universitete ; Antano Daniliausko tardymas ; Laiškai profesoriui Aleksandrui Aleksandrovui į Kazanę ; Užsklanda — III skyrius. Lietuviai Petrapilyje: Aleksandros ir Eduardo Volteriu namai Sankt Peterburge; Eduardo Volterio „Svečių ir lankytojų sąrašas“ 1894-1897 m.; Į tyrimą įtrauktų asmenų, lankiusių E. Volterį 1894-1897 m., sąrašas — IV skyrius. Spalvingi darbai ir asmenybės: Jaunimo apsuptyje; Darbai ir viltys; S. Daukantas ir lietuvių spauda; Spaudos darbuotojų suvažiavimas ir paroda; Eduardas Volteris ir Jonas Basanavičius —V skyrius. Šaltinių publikacijos: Eduardo Volterio 1866 m. gegužės mėnesį parengto klausimyno lietuvių kalba „Programma dėl išrodema ipatibiu kalbesiu Lietuvos ir Žemaitijos“ rankraštis (RMAA SPB); Silvestro Baltramaičio 1884-1901 m. laiškai Eduardui Volteriui (RMAA SPF); Mečislovo Davainio-Silvestraičio 1885-1888 m. laiškai Eduardui Volteriui iš Davainavos (RMAA SPF); Tomo Zykaus 1888 m. laiškai Eduardui Volteriui iš Garliavos (RMAA SPF); Kun. Antano Miluko 1897-1899 m. laiškai Eduardui Volteriui iš Šenandoro (JAV) (RMAA SPF); Antano Smetonos 1904-1905 m. laiškai prof. Aleksandrui Aleksandrovui iš Vilniaus į Kazanę (RNBRS); Eduardo Volterio laiškai Jonui Basanavičiui į Bulgariją ir į Vilnių (LLTI BR); Jono Basanavičiaus 1891-1901 m. laiškai Eduardui Volteriui iš Bulgarijos (RMAA SPF) — Bendras panaudotų fondų sąrašas — Asmenvardžiai — Santrumpos.
Summary / Abstract:

LTEduardas Volteris - išskirtinė asmenybė lietuvių ir latvių kultūros istorijoje. Jis gimė 1856 m. kovo 18 d. Rygos provizoriaus šeimoje. 1875 m. baigė Rygos gimnaziją ir netrukus jau varstė Leipcigo, Dorpato (Tartu), Maskvos, Charkovo, Sankt Peterburgo universitetų duris, tobulinosi Vienoje, Prahoje, Belgrade, Zagrebe. 1883 m. apsigynė disertaciją, tapo slavų filologijos magistru ir labai aktyviai įsijungė į tiriamuosius darbus. Sankt Peterburgo universiteto Istorijos-filologijos fakulteto Lyginamosios kalbotyros katedros privatdocentas, lietuvių ir latvių kalbų, etnografijos, dialektologijos, lyginamosios gramatikos dėstytojas, Rusijos Mokslų akademijos bibliotekos bibliotekininkas, Slavų skyriaus vedėjas. Kalbininkas, etnologas, tautosakininkas, istorikas, archeologas, etnografas, muziejininkas, bibliografas, knygotyrininkas ir etc. Vienu žodžiu negalėtume įvardinti jo profesijos ir išskirti svarbiausią. Tiriamųjų darbų pradžioje tai buvo kalbotyra ir tautosaka. Tai liudija 1886 m. gegužę, rengiantis ekspedicijai į Lietuvą, parengtas klausimynas „Programma dėl išrodema ipatibiu kalbesiu Lietuvos ir Žemaitijos“, kurio rankraštis publikuojamas šioje knygoje. [Iš Pratarmės]

ISBN:
9786099631301
Related Publications:
Mykolo Miežinio žodyno rankraštis Vilniaus universiteto bibliotekoje / Veronika Girininkaitė. Archivum Lithuanicum. 2024, t. 26, p. 235-252.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/109712
Updated:
2024-11-29 20:43:25
Metrics:
Views: 9
Export: