Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais
Publication Data:
Vilnius : Margi raštai, 2021.
Pages:
616 p
Notes:
Bibliografija išnašose ir asmenvardžių rodyklė.
Contents:
Įžanga (Saulius Sužiedėlis — Įvadas — Alytaus apskritis — Biržų apskritis — Kauno apskritis — Kėdainių apskritis — Kretingos apskritis — Lazdijų apskritis — Marijampolės apskritis — Panevėžio apskritis — Raseinių apskritis — Rokiškio apskritis — Šakių apskritis — Šiaulių apskritis — Švenčionių apskritis — Tauragės apskritis — Telšių apskritis — Trakų apskritis — Ukmergės apskritis — Utenos apskritis — Vilkaviškio apskritis — Vilniaus apskritis — Zarasų apskritis — Šilutės (heydekrug) apskritis — Išvados — 1 priedas. Holokausto aukų skaičius Lietuvos provincijoje 1941 metais — Pavardžių rodyklė.
Summary / Abstract:

LTJūsų rankose Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti nario dr. Arūno Bubnio knyga, kuri yra kruopštaus ilgamečio darbo rezultatas. Joje rasite susistemintą informaciją apie Lietuvos miestuose bei miesteliuose gyvenusias žydų bendruomenes ir jų tragišką likimą nacių okupacijos metais. Kažkada žydai sudarė nuo trečdalio iki absoliučios daugumos šių vietovių gyventojų. Čia virte virė ekonominis, kultūrinis ir religinis šių bendruomenių gyvenimas. Žydai kartu su lietuviais ir kitomis Lietuvoje gyvenusiomis tautomis kūrė savo miestų veidus. Šiandien apie tai primena tik nespalvotos nuotraukos archyvuose ir muziejuose, pavieniai vos pastebimi kažkada kunkuliavusio gyvenimo pėdsakai mūsų gatvėse ir… dažniausiai bevardžiai masinių žudynių aukų kapai miškuose bei palaukėse visai šalia tų vietų, kur kažkada žydai kūrė savo gyvenimą. Tokių vietų Lietuvoje yra daugiau kaip 200. Vienos gerai žinomos ir sutvarkytos, kitos beveik užmirštos ir nelankomos. Tarptautinė komisija kasmet inicijuoja „Atminties kelio“ eisenas, skirtas visoje Lietuvoje paminėti žydų genocido aukas. Jų metu tūkstančiai žmonių (daugiausia mokinių ir mokytojų) eina iš miestų ir miestelių centrinės dalies (kur anksčiau gyveno žydai) į masinių žudynių vietas tais pačiais keliais, kuriais buvo varomos Holokausto aukos. Eisenos dalyviai nešasi akmenėlius su ant jų užrašytais aukų vardais, kuriuos ištaria nuoširdžių minėjimų metu ir prikelia juos iš užmaršties. Tikiu švietimo galia, ir ne už kalnų tas laikas, kai mūsų kolektyvinėje atmintyje Holokaustas bus suvokiamas kaip didelė ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko fenomenalaus intelektinio, kultūrinio ir ekonominio potencialo. [Leidėjo anotacija]

ISBN:
9789986095163
Related Publications:
Telšių apskrities 1940-1941 m. istorijos puslapiai: pasipriešinimas sovietų valdžiai, aktyvistai, žydų žūtis ir Jonas Noreika-Generolas Vėtra / Alfredas Rukššėnas. Holokaustas Žemaitijoje: istorijos ir atminties atodangos / mokslinis redaktorius Hektoras Vitkus. Telšiai : Žemaičių muziejus "Alka", 2022. P. 23-.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/100656
Updated:
2023-12-01 14:49:24
Metrics:
Views: 9
Export: